TENSION CURTAIN RAIL TR1 WH 75-110
Contact Us
Original price
₱1,190.00
-
Original price
₱1,190.00
Original price
₱1,190.00
₱1,190.00
₱1,190.00
-
₱1,190.00
Current price
₱1,190.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250745090400 |
| Color | white |
| Size | W112 x D4 x H7cm |
| Materials | aluminum |
| Weight | 0.54kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W114 x D6 x H9cm |
| Package Weight | 1.5kg |
| Made In | CHINA |
Easy installation with no drilling required.
Just adjust the width of the tension curtain rail and push it in!
No drilling required, so it's safe even for rented properties.
Securely fastened, it can hold drapes.
Extendable
range: Approx. 75-110cm.
Load capacity: Approx. 7kg.
*Please check the weight of the curtains you will be using beforehand.
*Load capacity varies depending on the wall material, length, and tension strength.
[Quick installation in 4 easy steps]
1. Loosen the fixing screws.
2. Measure the installation width and adjust the rail to be approximately 2cm longer.
3. Secure the rail with the screws.
4. Press one side of the rail firmly to fit.