TEMPERATURE ADJUSTMENT THIN COMFORTER BL K2509 D
Contact Us
Original price
₱6,499.00
Original price
₱6,499.00
-
Original price
₱6,499.00
Original price
₱6,499.00
Current price
₱5,849.00
₱5,849.00
-
₱5,849.00
Current price
₱5,849.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2115100044644 |
| Color | GRAYISH BLUE |
| Size | W190 x D210 x H2cm |
| Materials | poly100% |
| Weight | 1.8kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W191 x D211 x H3cm |
| Package Weight | 2.3kg |
| Made In | CHINA |
Temperature-regulating comforter that can be used without a cover
With temperature-regulating padding, it always provides the "just right" comfort.
This reversible design features a double gauze side and a knit side, offering different textures.
You can choose the side that best suits the room temperature and your preference.
Its unique quilting pattern conforms to your body, ensuring maximum comfort .
It also features snap buttons for connecting with other comforters, making it long-lasting .
Double size
● Can be used without a cover
● Snap buttons allow combination with other comforters
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Dust mite resistant (filling)
*Targeted by indoor dust mites (mites mainly found in indoor dust, etc.)
■ Composition
Outer fabric: 100% polyester
Middle fabric: Non-woven fabric 100% polyester
Back fabric: 100% polyester
Filling: 70% polyester, 30% regenerated fiber (cellulose)
Filling weight (approx.): 0.65 kg
Product weight (approx.): 1.8 kg
*This product has been specially treated with cellulose.
■ Machine washable (use a laundry net)