STAINLESS TUMBLER600 VS24
Contact Us
Original price
₱599.00
-
Original price
₱599.00
Original price
₱599.00
₱599.00
₱599.00
-
₱599.00
Current price
₱599.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2111100009249 |
| Color | Silver |
| Size | W7.8 x D7.8 x H19.2cm |
| Materials | stainless |
| Weight | 0.21kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W10 x D10 x H22cm |
| Package Weight | 0.71kg |
| Made In | CHINA |
● Vacuum insulation prevents condensation and heat buildup.
● Maintains flavor and temperature. Ice melts slowly, preventing flavor dilution.
● This product features a double-walled stainless steel construction with a vacuum between the inside and outside of the body. This prevents heat from transferring to the inside, maintaining the perfect drinking temperature for both hot and cold drinks.
[Material]
Body: Stainless steel
[Size (approx.)]
Diameter 7.8 x 19.2 cm
[Full capacity (approx.)]
600 ml
[Other Specifications]
Gas stove: Not suitable for use with ovens.
Microwave: Not suitable for use with dishwashers.
[Handling Precautions]
● Take care when using hot drinks.
● Do not fill the container to the fullest point.
This is especially important when using with the lid on.
To avoid burns and accidents, use a container with a lid.