RUBBERLESS MATTRESS PAD N COOL S BL S2401
Original price
₱879.00
-
Original price
₱879.00
Original price
₱879.00
₱879.00
₱879.00
-
₱879.00
Current price
₱879.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250756709100 |
| Color | LIGHT BLUE |
| Size | W100 x D200 x H1cm |
| Materials | POLYESTER/NYLON |
| Weight | 0.8kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D15 x H25cm |
| Package Weight | 0.93kg |
| Made In | CHINA |
Single Size
[Nitori's Contact Cooling (N-Cool)] Outer Fabric
● No elastic band, making it easy to change
● Cross-placed anti-slip for even less shifting
● Contact cooling (outer fabric)
● Moisture-absorbing and releasing filling (filling)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (filling)
● Suppresses indoor drying odor (outer fabric)
● Water-absorbing and quick-drying (outer fabric)
● Machine washable
■ Composition
Outer fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Inner fabric: 100% polyester
Anti-slip: Silicone resin
■ Machine washable (use a laundry net)