RUBBER COATED MINI BATH BRUSH WH
Drop Off (Courier Service)
Furniture Delivery with Assembly
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2112200000037 |
| Color | PURE WHITE |
| Size | W1.8 x D6 x H22cm |
| Materials | rubber processing |
| Weight | 0.06kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W2.8 x D7 x H23cm |
| Package Weight | 0.56kg |
| Made In | CHINA |
●Rubber coating that removes dirt with friction + adsorption
●Arched bottom of the drain that is easy to wash
●For various applications such as uneven floors, door rails, and around drains
●It has a magnet and sticks to the wall of the bathroom, so you don't have to worry about where to store it※ Walls where this product cannot be attached: Walls that do not use steel plates, tiles, wood, glass, and uneven walls
*Avoid attaching them to curved surfaces, doors that open and close, or places where the body can touch them. There is a risk of falling.
*Do not drag or rub while sticking to the wall. It can cause scratches.
[Material]
Body: ABS resin, rubber magnet
Brush part: Polypropylene (acrylic rubber processing)
[Heat resistance temperature (approx.)]
70°C
[ Features of rubber coating]
●Light force to remove dirt with friction and adsorption power to remove dirt without scrubbing
●Saving time cleaning without detergent You can clean around bathroom drains, floor unevenness, door rails, shower hoses, etc. with this one
●You can clean without worrying about materials such as resin, stainless steel, and ceramics that are scratch-resistant
[Features of the brush]
●Strong firmness at the bristle tips to scrape out dirt
●Use Tile joints, bathroom corners, grooves, etc. are easy to wash
[Precautions for handling]
●Do not place near a fire or in a place where it gets hot.
●Do not rub with excessive force. It can cause damage.
●If you are worried about scratches, try it on an inconspicuous area before use.
●Please be careful as it may cause scratches if the hard part of the main body hits.
●When using detergent, be sure to use a mild detergent.
●Do not use chlorine-based and oxygen-based detergents, bleach, and detergents containing d-limonene as they may deteriorate this product.
●Wash thoroughly after use, drain the water and dry before storage.
●This product is a consumable. Continued use will cause the material to wear and deteriorate. Depending on the use and storage conditions, it may wear out and deteriorate relatively quickly.
●Keep out of reach of children.
●This product is for cleaning the bathroom (wall and floor). Do not use for anything other than its intended use.
●When disposing of it, please dispose of it according to the method specified by each local government.