REVERSIBLE PADDED SHEET TOPPER N COOL WSP K RO S2503
Contact Us
Original price
₱3,199.00
-
Original price
₱3,199.00
Original price
₱3,199.00
₱3,199.00
₱3,199.00
-
₱3,199.00
Current price
₱3,199.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2115100052229 |
| Color | MIDDLE GRAYISH ROSE |
| Size | W180 x D200 x H1cm |
| Materials | POLYETHYLENE NYLON |
| Weight | 1.89kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D21 x H25cm |
| Package Weight | 1.91kg |
| Made In | CHINA |
King size
[Nitori's Contact Cooling (N Cool Double Super)] Outer fabric
● Contact cooling (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (lower layer of filling)
● Uses moisture-absorbing cotton
● Water-absorbing and quick-drying (outer fabric)
● Can be used on both sides
■ Composition
Outer fabric: 65% polyethylene, 30% nylon, 5% polyurethane
Nonwoven fabric: 100% polypropylene (PCM processing)
Filling: Upper layer 100% polyester
Lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing fabric: Pile 80% polyester, 20% rayon
Ground yarn: 100% polyester
■ Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.