REVERSIBLE PADDED PILLOW TOPPER N COOL S2503 BEAR
Original price
₱269.00
-
Original price
₱269.00
Original price
₱269.00
₱269.00
₱269.00
-
₱269.00
Current price
₱269.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2115100032924 |
| Color | LIGHT2 GRAY |
| Size | W45 x D65 x H2cm |
| Materials | POLYESTER/NYLON |
| Weight | 0.14kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W13 x D23 x H4cm |
| Package Weight | 0.14kg |
| Made In | CHINA |
[Nitori's Cool-Touch Fabric (N-Cool)] Outer fabric:
●Cool-touch (outer fabric)
●Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
●Deodorizing (lower layer of filling)
●Uses moisture-absorbing cotton (lower layer of filling)
●Adjustable with buttons to fit your pillow
●Can be used on both sides
■Compatible pillow sizes (approx.): 30 x 50 cm, 43 x 63 cm, 50 x 70 cm
■Composition
Outer fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: Upper layer 100% polyester, Lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Inner fabric: 100% polyester
■Machine washable (use a laundry net)
This product is for the pillow pad only.