REVERSIBLE FITTED SHEET TOPPER N COOL SP Q GY S2502
Original price
₱2,699.00
-
Original price
₱2,699.00
Original price
₱2,699.00
₱2,699.00
₱2,699.00
-
₱2,699.00
Current price
₱2,699.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2115100051826 |
| Color | LIGHT2 GRAY |
| Size | W155 x D200 x H28cm |
| Materials | Nylon polyethylene |
| Weight | 1.8kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D25 x H14cm |
| Package Weight | 1.32kg |
| Made In | CHINA |
Queen size
[Nitori's Contact Cooling (N-Cool)] Outer fabric
● Contact cooling (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (lower layer of filling)
● Uses moisture-absorbing cotton
● Can be used on both sides
■ Compatible futon size: 100cm wide x 210cm long
■ Compatible mattress size: Up to 100cm wide x 200cm long x 38cm thick
■ Composition
Outer fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: Upper layer 100% polyester, lower layer 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing fabric: 100% polyester
Gusset: 94% polyester, 6% polyurethane
■ Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.