PET BED N-COOL WSP L-SQUARE GY S254
Contact Us
Original price
₱1,799.00
-
Original price
₱1,799.00
Original price
₱1,799.00
₱1,799.00
₱1,799.00
-
₱1,799.00
Current price
₱1,799.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2117300019057 |
| Color | LIGHT2 GRAY |
| Size | W75 x D50 x H12cm |
| Materials | NYLON |
| Weight | 0.93kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W75 x D50 x H12cm |
| Package Weight | 0.93kg |
| Made In | CHINA |
[Nitori's Cooling Touch (N Cool Double Super)] Patterned fabric / Plain fabric
● Antibacterial and deodorizing (patterned fabric / plain fabric)
● Sustained cooling (cushion surface fabric)
● Pet odor elimination (cotton. Uses Teijin's deodorizing processed cotton that is effective against pet-specific odors)
● Non-slip backing prevents shifting
[Size (approx.)]
Outer dimensions: 75 x 50 x 12 cm
Inner dimensions: 60 x 35 cm
[Composition]
Patterned fabric: 100% nylon Plain
fabric: 50% nylon, 25% rayon, 25% composite fiber (nylon/polyethylene)
Backing fabric: 100% polyester
Non-slip: Vinyl chloride resin
Filling: 100% polyester
Middle fabric: 100% polypropylene (PCM processing)
● Machine washable (use a laundry net)
[Handling Precautions]
● Depending on the environment and method of use, discoloration of flooring materials such as vinyl chloride and flooring may occur. Avoid using it in place for long periods of time.
● Do not use in a state where it is in contact with the wall for a long period of time. Depending on the type of wallpaper, a chemical reaction may occur, causing discoloration or color transfer.
●Due to the nature of the product, there is a risk of color fading or color transfer when wet or when rubbed against wet objects.
●Please be careful as it may slip if the floor is wet or depending on how it is handled.
●This product is for pets only. Do not use it for any purpose other than its intended use. Due to the nature of the material, the stuffing may come out if subjected to strong friction.
●Please reshape and dry. Do not use a dryer.