PET BED N-COOL DOME S251
Original price
₱1,349.00
-
Original price
₱1,349.00
Original price
₱1,349.00
₱1,349.00
₱1,349.00
-
₱1,349.00
Current price
₱1,349.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2117300019019 |
| Color | GRAYISH BLUE |
| Size | W43 x D33 x H39cm |
| Materials | NYLON POLYESTER |
| Weight | 0.5kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W38 x D45 x H12cm |
| Package Weight | 0.5kg |
| Made In | CHINA |
[Nitori's Cool-touch Fabric (N-Cool)] Outer and inner fabrics
● Non-slip backing prevents shifting
● Antibacterial and deodorizing (outer and inner fabrics)
[Size (approx.)]
43 x 33 x 39 cm
[Composition]
Outer fabric: 75% nylon, 25% polyester
Inner fabric: 75% nylon, 25% polyester
Bottom fabric: 100% polyester
Non-slip: Vinyl chloride resin
Filling/Outer: Polyurethane
filling/Cushion part: 100% polyester
● Machine washable (use a laundry net)
[Handling Precautions]
● When washing, wash only the cushion part. The outer part cannot be washed.
● Depending on the environment and method of use, discoloration of flooring materials such as vinyl chloride and flooring may occur. Avoid using it in place for long periods of time.
● Do not use in a state where it is in contact with a wall for a long period of time. Depending on the type of wallpaper, a chemical reaction may occur, causing discoloration or color transfer.
● Due to the characteristics of the product, there is a risk of discoloration or color transfer when wet or when rubbed against wet objects.
●Please be careful as the product may slip if the floor is wet or if handled incorrectly.
●This product is for pets only. Do not use it for any purpose other than its intended use. Due to the characteristics of the material, the stuffing may come out if subjected to strong friction.
●Please reshape and dry. Do not use a dryer.