PADDED SHEET TOPPER WITHOUT BANDS N COOL WSP Q BL S2503
Original price
₱3,199.00
-
Original price
₱3,199.00
Original price
₱3,199.00
₱3,199.00
₱3,199.00
-
₱3,199.00
Current price
₱3,199.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2115100052045 |
| Color | MIDDLE BLUE |
| Size | W155 x D200 x H1cm |
| Materials | SpandexNylon polyurethane |
| Weight | 1.7kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D25 x H15cm |
| Package Weight | 1.25kg |
| Made In | CHINA |
Queen size
[Nitori's Contact Cooling (N Cool Double Super)] Outer fabric
● Contact cooling (outer fabric)
● Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
● Deodorizing (filling)
● Uses moisture-absorbing cotton
● Water-absorbing and quick-drying (outer fabric)
● Non-slip on the entire back prevents shifting
■ Composition
Outer fabric: 65% polyethylene, 30% nylon, 5% polyurethane
Non-woven fabric: 100% polypropylene (PCM processing)
Filling: 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing fabric: 100% polyester
Non-slip: Silicone resin
■ Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.