PADDED SHEET TOPPER WITHOUT BANDS N COOL SP S BL S2502
Original price
₱1,599.00
-
Original price
₱1,599.00
Original price
₱1,599.00
₱1,599.00
₱1,599.00
-
₱1,599.00
Current price
₱1,599.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2115100037097 |
| Color | MIDDLE BLUE |
| Size | W100 x D200 x H2cm |
| Materials | Nylon/polyethylene |
| Weight | 0.95kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D16 x H25cm |
| Package Weight | 0.95kg |
| Made In | CHINA |
Single size
[Nitori's Contact Cooling (N-Cool Super)] Outer fabric:
●Contact cooling (outer fabric)
●Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
●Deodorizing (filling)
●Uses moisture-absorbing cotton
●Non-slip on the entire back so it won't shift
■Composition
Outer fabric: Composite fiber (nylon/polyethylene) 55%, nylon 45%
Filling: Polyester 65%, synthetic fiber (acrylate) 35%
Backing: Polyester 100%
Non-slip: Silicone resin
■Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the mattress pad only.