NEODYMIUM MAGNET HOOK 2PCS WH
Original price
₱429.00
-
Original price
₱429.00
Original price
₱429.00
₱429.00
₱429.00
-
₱429.00
Current price
₱429.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2111200007138 |
| Color | WHITE |
| Size | W3 x D2 x H5cm |
| Materials | ABS/stainless |
| Weight | 0.04kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W4 x D3 x H6cm |
| Package Weight | 0.54kg |
| Made In | CHINA |
●Includes a scratch-resistant sheet for use when hanging
●Attaches securely to walls and horizontal surfaces with a strong magnet.
[Material]
Support part: ABS resin
Hook: Stainless steel wire
[Maximum holding load (approx.)]
2kg
*When used on a 2mm thick steel plate.
May vary depending on the thickness and surface condition of the mounting surface.
[Holding load guideline (when used on a vertical surface)]
●1.2kg-2kg (Steel plate thickness: 2.0mm Heavy steel, etc.)
●720g-1.2kg (Steel plate thickness: 0.6-0.8mm Refrigerator, steel door, cabinet side, etc.)
[Load limit when used on a horizontal surface]
300g
*Do not hang in a way that will cause impact.
[Handling precautions]
●Due to the high load capacity, please be careful of damage or injury from items falling.
●To prepare for the possibility of falling, do not hang or place valuables or fragile items nearby.
●Do not use near fire.
●Keep away from electronic devices such as computers, electronic medical devices, watches, magnetic tapes, and other items that are sensitive to magnetism.
●Since it is a strong magnet, please be careful not to pinch your fingers when opening the package or installing it.
●It will not stick if there is dirt, dust, moisture, oil, or wax on the wall.
●Please observe the weight limit.
●Do not remove the protective sheet on the back of the magnet.
●Avoid applying diagonal loads, such as when stretching a rope.