LUNCH BOX 750ML PCD750 MO
Contact Us
Original price
₱699.00
-
Original price
₱699.00
Original price
₱699.00
₱699.00
₱699.00
-
₱699.00
Current price
₱699.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2111200000498 |
| Color | MOCHA |
| Size | W21.2 x D13.6 x H6.6cm |
| Materials | PP |
| Weight | 0.21kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W22.2 x D14.6 x H7.6cm |
| Package Weight | 0.71kg |
| Made In | Japan |
● Lid opens upwards to prevent food from getting crushed (4-point lock)
● Secure lock prevents spills
● Tall divider prevents food from shifting
● Ag+ antibacterial properties for hygiene
● Microwave safe with lid removed
● Dishwasher safe
■ Capacity: 750ml
■ Amount of rice that fits in half of the lunch box: Approximately 1.8 bowls (1 bowl is approximately 200ml)
[Materials]
Body and divider: Polypropylene
Lid: AS resin
Fasteners: ABS resin
Gasket: Silicone rubber
[Heat resistance temperature]
Body and divider: 140℃
Lid: 100℃
Fasteners: 100℃
Gasket: 140℃