JAPANESE FLOOR CHIAR LC-A07SF NV
Contact Us
Original price
₱1,990.00
-
Original price
₱1,990.00
Original price
₱1,990.00
₱1,990.00
₱1,990.00
-
₱1,990.00
Current price
₱1,990.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2113300006424 |
| Color | NAVY |
| Size | W52 x D46 x H37cm |
| Materials | POLYESTER STEEL URETHANEFORM |
| Weight | 2.2kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W53 x D47 x H38cm |
| Package Weight | 2.7kg |
| Made In | CHINA |
The floor chair is now smaller, making it convenient for storage and carrying !
Weighing only about 2kg, it's lightweight and easy to move around the room!
Its slim size means it's only about 7cm thick. The backrest folds flat, so it can be stored in narrow spaces like between desks or shelves.
The backrest can be reclined in 6 positions .
The backrest can be reclined in six positions, making it easy to find your preferred posture.
The cushion is filled with urethane foam for a comfortable seating experience.
The urethane foam provides soft support for your body, creating a comfortable seating experience. Its sponge-like structure offers a soft feel without being overly soft, providing a firm yet supportive seating experience.
It's small, so it's the perfect size for children.
The backrest is approximately 31cm high, providing just the right amount of support for an adult's lower back. For small children, it supports their entire back, making it perfect for reading or watching TV!
●Compact size for easy storage
●Thin and slim design for convenient storage
●Handle for easy carrying
●6-position reclining