GAS DEEP PAN 24CM KF01
Sale
Original price
₱674.00
Original price
₱674.00
-
Original price
₱674.00
Original price
₱674.00
Current price
₱599.00
₱599.00
-
₱599.00
Current price
₱599.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250894452700 |
| Color | BLACK |
| Size | W41.4 x D26.3 x H11.3cm |
| Materials | ALUMINIUM |
| Weight | 0.63kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W41.4 x D26.3 x H11.3cm |
| Package Weight | 0.63kg |
| Made In | CHINA |
●Easy to hold, so you'll want to use it every day
●Soft grip handle that 's easy to hold
●Easy to use with two-layer marble coating
●Super deep, recommended for simmered dishes
*Due to product specifications, fine dirt may be attached to the inside. When using for the first time, wash thoroughly with a sponge soaked in diluted kitchen detergent, dry, and then apply a thin layer of oil before cooking.
[Dimensions (approx.)]
24 cm
(depth: 8 cm)
[Surface treatment]
Inside: Fluorine resin coating
Outside: Baked paint
[Materials]
Body: Aluminum alloy (bottom thickness 2.0 mm)
Handle: Phenol resin (heat-resistant temperature 150 ° C), nylon (heat-resistant temperature 150 ° C)
[Other specifications]
●Dishwasher, microwave, metal spatula: Cannot be used
[Handling precautions]
●Adjust preheating and heating to "medium heat" or lower, and do not preheat for more than 30 seconds.
●Do not use a metal spatula. It may damage the surface treatment. Use a wooden or resin spatula.
●Do not use for tempura dishes, etc. It may cause burns.
●Do not leave salt, alkaline substances, or acids in the pot. It may cause corrosion.
●Do not leave the pot empty. It may cause burns, fires, peeling of the surface treatment, or deformation. When cleaning or after empty heating, wait for the body to cool naturally. If you pour water on it while it is hot and cool it quickly, it may damage the surface treatment and cause peeling or burning.
●Do not leave the product in contact with dissimilar metals such as iron. It may cause rust.
●Be careful of boiling over or boiling over. Also, do not put contents (liquid, etc.) up to the edge of the pot.
●Do not leave the pot without sufficient dirt. Do not leave food in the frying pan. The surface treatment may peel off or become lumpy. It may also cause corrosion.