EARTHENWARE POT 6# KY005
Drop Off (Courier Service)
Furniture Delivery with Assembly
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250894231200 |
| Color | Black |
| Size | W21 x D18 x H10.7cm |
| Materials | Ceramic |
| Weight | 1.01kg |
| Warranty | 1 Year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W22 x D20 x H12cm |
| Package Weight | 1.5kg |
| Made In | CHINA |
●Serves 1-2 people (No. 6)
●Earthenware pot with a high rim that prevents overflow
●No need to seal, ready to use
[Quality label (earthenware pot)]
●Materials
Body: Heat-resistant ceramic
Lid: Ceramic ●Dimensions: 21 x 18 x 10.7 cm
[Other specifications]
●Gas stove: Can be used
●IH: Cannot be used
●Oven: Can be used with the body only
●Microwave: Can be used with the body only
●Dishwasher: Cannot be used
[If you are concerned about food odors]
●Put plenty of water and a pinch of tea leaves in the earthenware pot and boil for about 10 minutes.The compounds in the tea will absorb and weaken the unpleasant odor.
[If you are concerned about moldy odors]
●Put plenty of water and 2-3 tablespoons of vinegar in the earthenware pot and boil for about 10 minutes.The vinegar's sterilizing and deodorizing properties will reduce the moldy odor.