DC N COLLECTION C-34NH NA/NSF-BE
Original price
₱7,000.00
-
Original price
₱7,000.00
Original price
₱7,000.00
₱7,000.00
₱7,000.00
-
₱7,000.00
Current price
₱7,000.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2110100019463 |
| Color | NATURAL |
| Size | W49 x D52.6 x H86.6cm |
| Materials | BEECH |
| Weight | 4.8kg |
| Warranty | 5 years |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DeliveryWithAssembly |
| Package Size | W50 x D57 x H90cm |
| Package Weight | 6kg |
| Made In | VIET NAM |
The dining chair from the [N Collection] series offers the smooth texture and feel unique to natural wood. Its simple and natural design complements other interior elements without detracting from the room's atmosphere.
The beech wood features distinctive small speckles that create a gentle and delicate grain, with each piece exhibiting a unique expression in terms of color and knots.
The armless design allows for easy seating, standing, and movement from any direction, even in narrow spaces. The gently curved backrest provides comfortable support.
The seat cover is removable and machine washable, making maintenance easy. It can be easily cleaned whenever needed, ensuring cleanliness at all times. It can be coordinated with tables from the same series.
The chair uses a new material jointly developed by Nitori Co., Ltd., Teijin Frontier Co., Ltd., and Nikka Chemical Co., Ltd. Thanks to Teijin Frontier Co., Ltd.'s advanced technology, the fabric can be treated with anti-pilling, anti-snug, and stain-resistant finishes, preventing pilling, fuzzing, and loose threads, and making it resistant to stains and easy to clean. A new material is used that is resistant to both stains and scratches.
*This does not completely prevent scratches. This fabric is more durable than general woven fabrics.
*This product is intended for water-based and oil-based stains and is not effective against all types of stains.
The stain-resistant finish does not completely prevent or remove stains.
*Actual size, color, structure, etc. are not guaranteed.
This is N-Shield fabric.
*This product is intended for general household use.
*It is not designed for commercial use.
*In the case of image examples, accessories used are for illustrative purposes only.