CURTAIN RD140 YGR 100X200X2
Contact Us
Original price
₱2,990.00
-
Original price
₱2,990.00
Original price
₱2,990.00
₱2,990.00
₱2,990.00
-
₱2,990.00
Current price
₱2,990.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2114100335448 |
| Color | Yellow Green |
| Size | W100 x D2 x H200cm |
| Materials | 100% polyester |
| Weight | 1.88kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D35 x H10cm |
| Package Weight | 2.3kg |
| Made In | VIET NAM |
● Comes with adjustable hooks for length adjustment.
(A-hook design for beautiful draping.)
● Level 2 light blocking: 99.80% to 99.99% light blocking
(JIS standard light blocking level. Levels 1 to 3, with Level 1 being the highest light blocking rate.)
● Level 1 light blocking
(Nitori standard light blocking level. Levels 1 to 5, with the higher the number, the less light passes through.)
● Shape-memory processing keeps pleats neat even after washing.
● Heat-blocking effect: Blocks outside air and prevents room air from escaping.
● Thermal insulation rate: 64.5%
● Heat retention rate: 35.1%
● Machine washable.
■ Dimensional change rate: Vertical: -0.5% Horizontal: -0.4%
*Curtains with widths of 101cm or more will have seams.