CURTAIN RD046 YGR 100X178X2
Contact Us
Original price
₱2,590.00
-
Original price
₱2,590.00
Original price
₱2,590.00
₱2,590.00
₱2,590.00
-
₱2,590.00
Current price
₱2,590.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250734982900 |
| Color | Yellow Green |
| Size | W100 x D2 x H178cm |
| Materials | 100% polyester |
| Weight | 2.65kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D35 x H10cm |
| Package Weight | 3.20kg |
| Made In | CHINA |
Includes adjustable hooks for length adjustment.
(A-hook design for beautiful draping.)
Level 2 Light Blocking: 99.80% to 99.99%
(JIS standard light blocking level. Levels 1 to 3, with Level 1 being the highest).
Level 1 Light Blocking
(Nitori standard light blocking level. Five levels, from 1 to 5, with the higher the number, the less light passes through).
Shape-memory processing keeps pleats clean even after washing .
Heat-blocking effect: Blocks outside air and prevents room air from escaping.
Machine washable.
■Dimensional Change Rate: Vertical: -1.0%, Horizontal: -1.0%.
*Curtains over 101cm wide will have seams.