STAINLESS FOOD POT 310ML BE
Original price
₱599.00
-
Original price
₱599.00
Original price
₱599.00
₱599.00
₱599.00
-
₱599.00
Current price
₱599.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250899662100 |
| Color | LIGHT1 BROWN |
| Size | W7.8 x D7.8 x H11.4cm |
| Materials | STAINLESS POLYPROPYLENE SILICONE |
| Weight | 0.19kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W8.5 x D8.5 x H12.5cm |
| Package Weight | 0.21kg |
| Made In | CHINA |
[Capacity]
310mL
[Heat retention]
60℃ or higher (6 hours)
*Heat retention is the temperature of the water when the product is filled with hot water up to the bottom of the lid cap at room temperature of 20℃±2℃, placed vertically, and the water temperature reaches 95℃±1℃, and then the lid cap is placed and left for 6 hours.
[Cold retention]
10℃ or lower (6 hours)
*Cold retention is the temperature of the water when the product is filled with cold water up to the bottom of the lid cap at room temperature of 20℃±2℃, placed vertically, and the water temperature reaches 4℃±1℃, and then the lid cap is placed and left for 6 hours.
[Material type]
Inner bottle: Stainless steel
Body: Stainless steel
Mouthpiece: Stainless steel
Lid cap: Polypropylene
Drinking spout cover: Silicone rubber
Gasket: Silicone rubber
[Other specifications]
●Dishwasher: Cannot be used
●Microwave: Cannot be used
●Boiling: Cannot be used