PADDED SHEET TOPPER WITHOUT BANDS N COOL Q BL S2501
Original price
₱2,249.00
-
Original price
₱2,249.00
Original price
₱2,249.00
₱2,249.00
₱2,249.00
-
₱2,249.00
Current price
₱2,249.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2115100051437 |
| Color | LIGHT BLUE |
| Size | W155 x D200 x H1cm |
| Materials | POLYESTER/NYLON |
| Weight | 1.52kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W29 x D20 x H25cm |
| Package Weight | 2.58kg |
| Made In | VIET NAM |
Queen Size
[Nitori's Cool-touch Fabric (N-Cool)] Outer Fabric:
●Cool-touch (outer fabric)
●Antibacterial and deodorizing (outer fabric)
●Deodorizing (lower layer of padding)
●Uses moisture-absorbing cotton
●Non-slip on the entire back prevents shifting
■Composition
Outer fabric: 70% polyester, 30% nylon
Filling: 65% polyester, 35% synthetic fiber (acrylate)
Backing: 100% polyester
Non-slip: Silicone resin
■Machine washable (use a laundry net)
*This product is for the fitted sheet only.