FOLDING CHAIR RYUK DBR
Original price
₱2,999.00
-
Original price
₱2,999.00
Original price
₱2,999.00
₱2,999.00
₱2,999.00
-
₱2,999.00
Current price
₱2,999.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250870027400 |
| Color | Dark Brown |
| Size | W42.6 x D52.8 x H70.3cm |
| Materials | Rubber |
| Weight | 3kg |
| Warranty | 1 YEAR |
| Assembly Type | ASSEMBLED |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W45 x D55 x H75cm |
| Package Weight | 4kg |
| Made In | China |
■Size (approx.): Width 42.6 x Depth 52.8 x Height 70.3 cm
■Seat height (approx.): 45 cm
■Structural material: Natural wood (rubber wood)
■Surface treatment: Lacquer coating
■Cushioning material: Urethane foam
■Upholstery material: Cotton, polyester
[Handling precautions]
・Do not stand, climb, jump on the chair, or use it as a step stool.
・This product is intended for home use. Do not use for commercial purposes.
・Do not use if there are any defects such as distortion or rattling, or if the frame is deformed or damaged. ・Cushioned flooring, hardwood flooring, and tatami flooring may be scratched. When using, lay a carpet or similar to prevent scratches on the floor surface.
・Do not use or store on wet floors.
・Do not place hot or wet objects directly on the chair, or leave vinyl or glass for long periods of time.
・Do not use or store near fire or stove.
・If the chair is very dirty, remove the dirt with diluted neutral kitchen detergent and wipe with a dry cloth.