EARTHENWARE POT 8# KY005
Contact Us
Original price
₱999.00
-
Original price
₱999.00
Original price
₱999.00
₱999.00
₱999.00
-
₱999.00
Current price
₱999.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
●Serves 3-4 people (No. 8)
●Earthenware pot with a high rim that prevents overflow
●No need to seal, ready to use
[Quality label (earthenware pot)]
●Materials
Body: Heat-resistant ceramic
Lid: Ceramic ●Dimensions: 28 x 24.5 x 14.5 cm
[Other specifications]
●Gas stove: Can be used
●IH: Cannot be used
●Oven: Can be used with the body only
●Microwave: Can be used with the body only
●Dishwasher: Cannot be used
[If you are concerned about food odors]
●Put plenty of water and a pinch of tea leaves in the earthenware pot and boil for about 10 minutes.The compounds in the tea will absorb and weaken the unpleasant odor.
[If you are concerned about moldy odors]
●Put plenty of water and 2-3 tablespoons of vinegar in the earthenware pot and boil for about 10 minutes.The vinegar's sterilizing and deodorizing properties will reduce the moldy odor.
| Product Code | 250894231300 |
| Color | Black |
| Size | W28 x D24.5 x H14.5cm |
| Materials | Ceramic |
| Weight | 2kg |
| Warranty | 1 Year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W30 x D26 x H16cm |
| Package Weight | 2.5kg |
| Made In | CHINA |
●Serves 3-4 people (No. 8)
●Earthenware pot with a high rim that prevents overflow
●No need to seal, ready to use
[Quality label (earthenware pot)]
●Materials
Body: Heat-resistant ceramic
Lid: Ceramic ●Dimensions: 28 x 24.5 x 14.5 cm
[Other specifications]
●Gas stove: Can be used
●IH: Cannot be used
●Oven: Can be used with the body only
●Microwave: Can be used with the body only
●Dishwasher: Cannot be used
[If you are concerned about food odors]
●Put plenty of water and a pinch of tea leaves in the earthenware pot and boil for about 10 minutes.The compounds in the tea will absorb and weaken the unpleasant odor.
[If you are concerned about moldy odors]
●Put plenty of water and 2-3 tablespoons of vinegar in the earthenware pot and boil for about 10 minutes.The vinegar's sterilizing and deodorizing properties will reduce the moldy odor.