STEEL RACK CUSTOM 11540 4TIRE WH
Drop Off (Courier Service)
Furniture Delivery with Assembly
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250879149300 |
| Color | PURE WHITE |
| Size | W115 x D40 x H181.4cm |
| Materials | STEEL |
| Weight | 15.3kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W117 x D40 x H184cm |
| Package Weight | 15.8kg |
| Made In | China |
This series features a large, thick pipe diameter and high load capacity.
[Assembly required by customer]
Estimated assembly time (1 person): Approximately 20 minutes
. Recommended tools: Rubber hammer.
[Load capacity (approx.)]
Overall: 100 kg
, Per shelf: 40 kg.
[Adjustable pitch]
2.5 cm
(Adjustable pitch )
. [Size details]
Pipe diameter (approx.): 22 mm.
Height from floor to shelf with bottom shelf (approx.): 8 cm.