PARASOL HANGER HW01P WH
Contact Us
Original price
₱1,299.00
-
Original price
₱1,299.00
Original price
₱1,299.00
₱1,299.00
₱1,299.00
-
₱1,299.00
Current price
₱1,299.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250850092600 |
| Color | PURE WHITE |
| Size | W85 x D85 x H178cm |
| Materials | STEEL ABS PP |
| Weight | 1.62kg |
| Warranty | - |
| Assembly Type | Need to Assemble |
| Assembly Time | 20mins |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W21 x D14.5 x H53cm |
| Package Weight | 1.9kg |
| Made In | CHINA |
● Parasol-style clothesline with rotating hangers
● The upper level comes with 12 clips and can be used even if removed
● Liftable arms that allow you to adjust the height to suit the length of the laundry
*The range of height adjustment is limited for each arm.
● Folds compactly when not in use
*For indoor use only. Do not use on a balcony or outdoors.
[Size (approx.)]
In use: Width 85 x Depth 85 x Height 178 cm
When stored: Width 14 x Depth 14 x Height 206 cm
[Load capacity (approx.)]
Overall: 13 kg
Upper level (clip hanger) alone: 2.5 kg
[Materials]
Pipe: Steel (epoxy resin powder coating)
Hanger: Polypropylene
Clip: Polypropylene
Clip spring: