MESH TENSION SHELF WIDE 6595 WH HA03
Original price
₱999.00
-
Original price
₱999.00
Original price
₱999.00
₱999.00
₱999.00
-
₱999.00
Current price
₱999.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 250854016400 |
| Color | white |
| Size | W65 x D32 x H3.2cm |
| Materials | Steel ABS resin |
| Weight | 1.15kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W78 x D32 x H3.2cm |
| Package Weight | 3kg |
| Made In | CHINA |
●Can be installed on uneven surfaces
●Strong crimping
●Includes mesh shelf
[Installation Dimensions (Approx.)]
Width: 65-95cm
Depth: 32cm
[Materials]
Pipe: Iron with epoxy resin powder coating
Resin Parts: ABS resin, synthetic rubber
Screws: Iron with plating
[Weight Capacity (Approx.)]
10kg
[Installation Locations]
●Concrete walls, pillars, and any wall material and substrate with sufficient strength.
●For weak walls such as boards and plywood, install in areas with battens or reinforce the wall with commercially available wooden boards.
●Cannot be installed on sloped, curved, or uneven surfaces.
[Handling Precautions]
●Since the unit is attached to the wall with strong tension, installation marks may remain. Use in a location where there are no obstacles.
●Do not install in high temperature locations, outdoors or in direct sunlight, bathrooms, high humidity locations, or near water.
●To be on the safe side, do not install near valuables, hazardous items, or items that may be damaged, or above combustion appliances, heat-generating appliances, water faucets, or anywhere where people are constantly present.
●Install horizontally (perpendicular to the wall). Do not pull it vertically.
●Tighten the length fixing screws firmly to the base.
●Install within the indicated installation range. (If you can see the thick line on the stop line sticker, it has exceeded the limit.)
●Do not disassemble or modify the product.