FREEZERBAG DOUBLE ZIPPER SS44 SHIMAENAGA
Contact Us
Original price
₱79.00
-
Original price
₱79.00
Original price
₱79.00
₱79.00
₱79.00
-
₱79.00
Current price
₱79.00
Find out more on:
×
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Shipping Type:
Drop Off (Courier Service)
Drop Off (Courier Service)
Shipping Fee
Metro Manila
PHP 400.00
Other 81 Regions
PHP 800.00
Shipping Type:
Furniture Delivery with Assembly
Furniture Delivery with Assembly
Shipping Fee
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
*Base on Postcode Coverage:
zone A, zone B & zone C
Metro Manila
PHP 2,000.00
Bulacan & Rizal
PHP 2,250.00
Cavite & Laguna
PHP 2,500.00
**Please refer further shipping info page on zone A, zone B & zone C
Spec/Size
| Product Code | 2111200000269 |
| Color | Clear |
| Size | W17 x D0.1 x H12.5cm |
| Materials | polyethylene |
| Weight | 0.03kg |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Type | Assembled |
| Assembly Time | - |
| Delivery Type | DropOffDelivery |
| Package Size | W19 x D3 x H15cm |
| Package Weight | 0.53kg |
| Made In | THAILAND |
● Gussetless type
● For storing and managing ingredients and small items
● Double-zippered freezer bag for freezing and thawing
● Excellent airtightness makes it convenient for freezing liquid foods like curry and meat sauce.
● Excellent airtightness protects food from freezer burn caused by drying and oxidation.
● Convenient storage for frozen items with date and contents written on the packaging.
● Food can be thawed in the microwave using the bag itself.
*Be sure to open the bag before thawing.
[Number of bags]
44
[Cold resistance temperature]
-70°C
[Heat resistance temperature]
80°C
[External dimensions (approx.)]
Width 170mm x 125mm x Thickness 0.055mm
[Handling Precautions]
● This product is intended for general household food storage. Do not use for commercial purposes.
● When thawing in the microwave, open the zipper partially. Do not use for heating.
● Keep away from heat sources such as stovetops, ovens, and toaster ovens. Bags may stick together and become unusable.
● When storing liquids, fill the bag to no more than 80% full.
●When placing liquid items inside the bag on its side or when thawing, there is a risk of liquid leaking. Please use a tray or similar.
●When putting hot ingredients inside, allow them to cool sufficiently before putting them inside.
●Foods with a high oil content, such as curry or stew, may exceed the bag's heat resistance temperature and cause the bag to rupture.
When thawing, transfer the contents to another container.
●If you close the zipper when there is too much inside the bag, the bag may rupture.
●Do not carry liquids inside the bag.
●Please note that the printed area may transfer color to other items or discolor due to friction during use, prolonged contact, oil, moisture, or deterioration over time.